O Katechizmach Wydawnictwa WAM

Wydawnictwo WAM współtworzy polski rynek książki Wydawnictwo WAM od ponad 145 lat.  Znajduje się w czołówce najstarszych, najprężniej działających i największych wydawców religijnych w Polsce. 

W Wydawnictwie WAM łączymy jezuicką tożsamość z nowatorskimi sposobami działania i stosowanych rozwiązań, zgodnie z dewizą św. Ignacego Loyoli: „Ad maiorem Dei gloriam” – „Wszystko na większą chwałę Boga”. Opierając naszą  pracę i wszelkie działanie na tejże dewizie, nieustannie poszerzamy naszą ofertę wydawniczą, m.in. o literaturę faktu, literaturę popularną. WAM  jest także wydawcą portalu społecznościowo-informacyjnego: Deon.pl. To wszystko sprawia, ze na co dzień towarzyszymy naszym Czytelnikom w ich rozwoju duchowym i osobistym.

Istotnym elementem towarzyszenia naszym Czytelnikom w ich rozwoju duchowym i osobistym stanowi fakt, że od wielu lat – niepełna pięćdziesięciu jesteśmy cenionym wydawcą podręczników do nauki religii, zwanych powszechnie katechizmami, z których korzystają kolejne pokolenia dzieci i młodzieży. 

W 1976 roku wydania została seria katechizmów: „Bóg z nami” dla uczniów klas 1-4 oraz „Katechizm religii katolickiej” dla uczniów klas starszych tj. 5-8. 

W 2001 r. gdy ukazała się „Podstawa programowa katechezy kościoła Katolickiego w Polsce” – znakiem rozpoznawczym Wydawnictwa WAM były nowocześnie opracowane podręczniki dla wszystkich poziomów edukacji oraz poradniki dla nauczycieli w formie segregatorów z pomocami dydaktycznymi na płytach CD.

Kolejna zmiana podstawy programowej nauczania religii w roku 2010 wraz z dynamicznie zmieniającą się rzeczywistością edukacyjną, której źródła upatrywać można w rozwoju technologii cyfrowej, informacyjnej, szczególnie Internetu, wpłynęła na poszukiwanie nowych sposobów przekazywania i docierania do młodych osób z treściami Ewangelii. Wydawnictwo WAM odpowiadając na te zmiany wprowadziło do kolejnych serii podręczników,  dostosowanych do podstawy programowej z 2010 roku, multibooki dla uczniów, e-booki poradników metodycznych oraz filmy edukacyjne oraz materiały dydaktyczne dla nauczycieli dostosowane do użycia na tablicach interaktywnych. 

Powstała również strona internetowa: katechizmy.pl, która od tego momentu stała się swoistym serwisem katechetycznym Wydawnictwa WAM, który wspiera katechetów w ich pracy katechetycznej poprzez dostarczanie katechetom rzetelnych informacji, umożliwiając dostęp do materiałów dydaktycznych a także prezentując ofertę katechizmów i pomocy katechetycznych. Powstała również strona katechizmów WAM na Facebooku oraz kanał w serwisie YouTube, aby jeszcze skuteczniej docierać z aktualnymi informacjami katechetycznymi. 

Czas płynie, przynosząc nieustanne zmiany, a wraz nimi nowe wyzwania. 

W roku 2018,  powstała nowa podstawa programowa nauczania religii katolickiej w szkołach i przedszkolach. Na kanwie wprowadzonych przez nią zmian,  Wydawnictwo WAM rozpoczęło realizację kolejnego projektu – tworzenia podręczników do nauki religii katolickiej, właśnie do podstawy programowej 2018. Nowe podręczniki dla uczniów klasy 1 i 5 Szkoły Podstawowej wraz z obudową multimedialną ukazały się w wakacje 2020 r. 

A w planach zespól autorski katechizmów WAM ma już kolejne projekty.

Wszystko dzięki temu, że inspiruje nas wiara… i sposób jego realizacji, który przekazał nam św. Ignacy: „Wszystko na większą chwałę Boga”. 

Zapisz się do newslettera